Gyermekgondozási díj (GYED)
A GYED az általános szabályok szerint a GYED a csecsemőgondozási díj (CSED) időtartamának (168 nap) lejártát követően a gyermek 2., ikergyermekek estén a gyermekek 3. születésnapjáig, havi szinten folyósítható, biztosítási jogviszonyhoz kötött ellátás.
Ki jogosult az általános szabályok szerint GYED-re?
Az a biztosított szülő, aki
-
a gyermek születését megelőző két éven belül legalább 365 napon át biztosított volt, és
-
a gyermeket a saját háztartásában neveli.
Ezen kívül az a személy is jogosult, aki csecsemőgondozási díjban (CSED) részesült, de a biztosítási jogviszonya a CSED időtartama alatt megszűnt, és a gyermek születését megelőző két éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel.
Fontos!
Ha érdekel, hogy a 365 nap biztosítási időbe mely időszakokat lehet beszámítani, látogass el a
Milyen időtartamra jár az általános szabályok szerinti GYED?
Amint véget ér a szülési szabadság idejére megítélt CSED időszaka, a következő naptól kezdve a jogosult szülő igénybe veheti a GYED-et a gyermek 2 éves koráig, ikrek esetén a gyermekek 3 éves koráig. Amennyiben a gyermek után CSED nem került megállapításra, GYED legkorábban ebben az esetben is csak a CSED-nek megfelelő időtartam lejárát követően, azaz a gyermek születését követő 169. naptól vehető igénybe.
A GYED-et egészen a gyermeked 2. születésnapjáig (ikrek esetén 3 éves korig) kaphatod, havi juttatásként.
Mekkora az általános szabályok szerint járó GYED összege?
A GYED összege a kereseted 70%-a, de legfeljebb a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a. 2025. január 1-jétől a GYED maximális havi összege bruttó 407 120 Ft.
A GYED bruttó összegéből 10% nyugdíjjárulékot és 15% személyi jövedelemadó előleget vonnak.
2025. július 1-jétől a GYED után nem kell személyi jövedelemadót fizetni, így az ellátás bruttó összegéből mindössze 10% nyugdíjjárulék kerül levonásra.
Tervezz tudatosan!
A GYED iránti kérelem a csecsemőgondozási díj (CSED) igénylésével egyidejűleg is beadható az alábbi
Az általános szabályok szerint járó GYED a szülő jövedelmének 70%-a alapján kerül megállapításra, havi összegének pedig felső maximalizált korlátja van. A szülők saját élethelyzetüket mérlegelve, szabadon választhatnak, hogy melyikük veszi igénybe a GYED-et, mely ellátás mellett korlátozás nélkül folytatható keresőtevékenység.
Fontos azonban, hogy ha például az apuka veszi igénybe a GYED-et, és az anyuka ezen időtartam alatt fizetés nélküli szabadságon van, azaz nem megy vissza dolgozni, a biztosítása szünetelni fog, ami következő gyermek vállalása esetén a biztosítási alapú ellátásoktól való elesést eredményezheti, vagy a későbbiekben a nyugellátásához szükséges szolgálati idő számítása során hátrányokkal jár, illetve a biztosítás szünetelésének időtartamára egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettsége áll fenn (2025-ben havi 11 800 Ft).
Igényelhetem visszamenőleg a GYED-et?
A GYED-et legfeljebb a kérelem benyújtását megelőző 6. hónap első napjáig lehet visszamenőlegesen megállapítani.
A GYED-et már a CSED-del egyidőben is igényelheted, így a CSED lejárta után automatikusan indul a GYED folyósítása.
Dolgozhatok GYED mellett?
Igen. Ez alapvető különbség a CSED és a GYED között: míg a CSED folyósítása mellett nem végezhető semmilyen keresőtevékenység (ide nem értve a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyt), addig a GYED mellett korlátlan időtartamban, bármilyen jogviszonyban dolgozhatsz.
Hogyan igényelhetem a GYED-et?
-
A biztosított szülőnek a foglalkoztatójához kell benyújtani az alábbi
nyomtatványt . -
Önfoglalkoztató (pl. egyéni vállalkozók) anyának vagy édesapának az egészségbiztosítóhoz kell beadni az igény kizárólag elektronikus úton az alábbi
e-nyomtatványon .
Mire van még szükségem az igénybejelentéskor?
-
A gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolatára, ha a GYED-et nem ugyanaz a személy kéri, aki korábban a CSED-et kapta
-
"Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról" megnevezésű nyomtatvány (úgynevezett TB-kiskönyv), ha a GYED-et a biztosítás megszűnését követően igénylik
-
A gyermeket örökbefogadási szándékkal gondozó személy esetén az örökbefogadási eljárás megindításáról szóló igazolásra
-
Örökbefogadás esetén az örökbefogadásról szóló gyámhatósági határozatra
-
Családbafogadó gyám esetén a gyámkirendelő határozatra
A részletes kitöltési útmutatók, űrlapok letölthetők a