3év, 300 000 látogató a Pénzmúzeumban
Szerző:Pénzmúzeum2025. 05. 18.Családban élni jópénzügyi tudatosság
Három éve, 2022. március 15-én nyitott meg a hazai pénzügyi edukáció fellegvárának számító Pénzmúzeum. A hároméves évforduló kerek látogatószámot hozott: a múzeum küszöbét átlépte a 300 000. látogató.
A harmadik születésnapra időzítve debütált az intézmény magyar nyelvű virtuális tárlatvezetője: segítségével a kiállítás felfedezése még élvezetesebbé és informatívabbá válik.
Virtuális vezetés
Az audioguide a Pénzmúzeum applikációjában érhető el, használatával mindenki a saját telefonján és fülhallgatóján keresztül merülhet el a kiállítás anyagában. A tárlatvezetés ezzel a segédlettel háromféle módon történhet: tematikusan, időalapú rendszerben és szabadbejárással. Az első kettő a múzeum által ajánlott listákon keresztül vezeti a látogatót, míg a harmadik verzióban a kihelyezett QR-kód alapján tudják a látogatók elindítani a megfelelő hanganyagot adott installáció mellett. A személyes információcsere hívei számára jó hír, hogy igény esetén a múzeum edukátorai továbbra is a látogatók és az iskolás csoportok rendelkezésére állnak.
Múzeumpedagógia
Továbbra is népszerűek az intézmény múzeumpedagógiai foglalkozásai, melyek között újdonság az időszaki kiállítás kapcsán született, „Bélyegek a Pénzmúzeumban” című foglalkozás. Ez azoknak ajánlható, akik nem tudnak időpontot foglalni a múzeumba, de nagyon szeretnének ellátogatni oda.
A Postajegyek és bankjegyek – kéz a kézben” című új, időszaki kiállítás esetén a helyszínválasztás nem véletlen. A Bélyegmúzeum 1930-ban az egykori Postapalota épületében kezdte meg a működését. A közel 15 millió bélyeget számláló gyűjtemény legizgalmasabb darabjai tehát visszatértek a ház falai közé.
Házon kívül
Aki nem tud ellátogatni a múzeum falai közé, annak sem kell nélkülöznie a pénzügyi edukációt. A „Bőröndmúzeum” program iskolákba viszi el az interaktív pénzügyi oktatást, a „Zsebmúzeum” az óvodásoknak mesél a pénz világáról, míg az idén indult „Senior program” az időseknek segít eligazodni a pénzügyekben.
Szakmai megmérettetés
A Pénzmúzeum szakmai elismertSégét jelzi, hogy idén is verseng Az Év Múzeuma címért. Az elismerést a Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület 1996 óta ítél oda arra érdemes muzeális intézményeknek. Idén hat jelölt várja izgatottan a május 24-ei, a Múzeumok Majálisa keretében tartandó díjkiosztó ünnepséget. A versengés két kategóriában zajlik: a kis-, és nagy múzeumok külön mérkőznek meg. A Pénzmúzeum, amely múlt évben a Fejedelmek aranya kiállításunkkal mérettette meg magát, idén a nagyok kategóriájában versenyez.
A Családbarát-díjas Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont továbbra is ingyenesen látogatható. A kiállítások megtekintése után érdemes felmenni a Pénzmúzeum Panoráma Teraszra és megcsodálni a kivételes panorámát.
A nemzetközi múzeumi nap, avagy a Múzeumok világnapja minden évben május 18-án esedékes. Ezt a napot a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa (ICOM) hozta létre 1977-ben, azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a múzeumok fontosságára a társadalomban.
Ezen a napon a Pénztörténetek programsorozat keretében tematikus tárlatvezetést tart a kiállításban Lovas Csenge muzeológus a „A fűszerek, mint fizetőeszközök” címmel.
Mint ismeretes, a világnapot a magyar kulturális közösség a Nemzeti Múzeum kertjében május 24-25-én a Múzeumok Majálisa programmal ünnepli. A kétnapos rendezvényen muzeológiai és múzeumpedagógiai programjával természetesen a Pénzmúzeum is jelen lesz. Játékos foglalkozásunk a helyszínen egy több állomásból álló kaland lesz: az 1848–49-es forradalom és szabadságharc idejére utazunk vissza. Hogyan lesz egy darab papírból nemzeti fizetőeszköz, vagy egyenesen a szabadság jelképe? Hogyan lehet titkos üzeneteket küldeni egyetlen érmével? Milyen sors várt a Kossuth-bankókra a szabadságharc leverése után? A játék során nyomdászsegédekké válunk, alaposan megismerjük és elkészítjük Kossuth Lajos legendás 2 forintos bankjegyét. Hajón, vonaton, szekéren menekítjük az értékes nyomdagépeket, bankókat rejtünk el, a szabadság szimbólumait fejtjük fel, valamint megismerjük a csavaros krajcárok titkát. Muzeológusaink felfedik a korabeli bankók és érmék numizmatikai rejtelmeit.