Fontos hangsúlyozni, hogy ez a jelenség nem tévesztendő össze az autizmus spektrum zavarral, amelynek neurobiológiai eltérések állnak a hátterében.

A kisgyermekeknél a túlzó képernyőhasználat nem csak a figyelmi, a beszéd vagy az alvási és evési problémák gyakoribb jelentkezésével lehet összefüggésben, hanem előidézheti az autizmus bizonyos tüneteihez hasonló tünetek megjelenését, amelyet „virtuális autizmus”-nak neveztek el, ám igazából nincs köze az autizmushoz. 

Többek között kevesebb a szemkontaktus, a gyermek arcjátéka, mimikája kevésbé kifejező, nehéz a játékba vonni, figyelmét megszerezni. Ezeket a tüneteket az is felerősítheti, ha a szülő maga is folyamatosan az okos telefonját nézi, ritkábbak a közös figyelmi helyzetek, csorbát szenved az érzelmi odafordulás, a verbális és nonverbális interakció.  Ha az elektronikai eszközöket eltávolítják a kisgyermekek  életéből és a szülők  több figyelmet, időt töltenek velük játékkal, közös tevékenységekkel, akkor ezek a tünetek visszahúzódnak. 

dr. Kereki Judit, a Gyermekút Módszertani Központigazgatója a cikkben többek között beszámolt még a Nógrád Vármegyei program sikeréről is.

A teljes cikk itt olvasható.