A szervezet minden izgató inger, betolakodó idegen anyag ellen védekezik. Ha az idegen anyag és a szervezetben termelődött ellenanyag reakciója a normálistól eltérő módon zajlik le, allergia – azaz túlzott védekezési mechanizmus – alakul ki. Az allergia szó görög eredetű, az allos = más, másként, másféle és az ergom = munka szavakból tevődik össze.

Antitest túltengés

Az immunrendszer védelmezi szervezetünket a kórokozóktóll és a károsító anyagoktól. Az illetéktelen betolakodók ellen antitestek, meglehetősen bonyolult felépítésű fehérjék termelődnek, melyek a behatoló idegen anyagokkal, az antigénekkel összekapcsolódnak, velük együtt kicsapódnak, így téve őket ártalmatlanná.

Az allergiásoknál az immunrendszer nem képes megkülönböztetni a káros vegyületeket az ártalmatlanoktól, így a szervezet az ártalmatlan anyagok ellen is védekezik. Normális esetben éppen elegendő mennyiségű antitest termelődik ahhoz, hogy az antigéneket ártalmatlanítsa. Allergia esetén azonban feleslegben képződnek antitestek.

Az allergia kialakulásában egyéni hajlam, a szervezet aktuális immunológiai állapota és az adott anyaggal szembeni túlérzékenység játszik szerepet.

Mi használ ellene?

A tünetek késleltetéséhez, intenzitásuk csökkentéséhez hozzájárul az immunrendszer megerősítése, melyért egészséges életmóddal – vitamindús táplálkozással, rendszeres testmozgással – tehetünk a legtöbbet. Segítségünkre lehetnek a természet gyógyforrásai is: a termál- és gyógyvizekben oldott ásványi sók a bőrön keresztül felszívódva bekerülnek a vérkeringésbe, és így eljutnak a test minden egyes kis sejtjéhez. Erősítik az immunrendszert, segítik az öngyógyító folyamatokat, akárcsak a szauna és az infraszauna, melyek a méreganyagoktól szabadítják meg a szervezetet. Allergia szezonban mozogjunk inkább szűrt levegőjű zárt térben.

Sóterápia

Nem hiába szerették eleink a tengerparton kúráltatni magukat, hiszen az ottani sós levegő szinte minden bajukból kigyógyította őket. Ma már nem szükséges több ezer kilométert megtenni ahhoz, hogy élvezhessük a sós levegő minden jótékony hatását, elegendő egy sóbarlagban megpihenni – az eredmény már az első alkalom után érezhető lesz. Takarókba bugyolált testünk hamar ellazul, amint megszólal a kellemes, relaxáló zene – tengerzúgás, madárcsicsergés, patakcsobogás – és beindul a színes fényjáték a falakon. A sóterápia segíti a természetes légúttisztítást, allergiás betegségeknél csökkenti a tünetek erősségét. Gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő hatású, számos bőrbetegség gyógyítására alkalmazzák (pikkelysömör, ekcéma). Védi a szervezetet az elsavasodástól, fontos szerepe van a vérnyomás szabályozásában, a normális keringési viszonyok fenntartásában. És nem utolsósorban az immunrendszert is erősíti.