Dr. Kereki Judit, a Gyermekút Módszertani Központ igazgatója és három kollégája – dr. Szvatkó Anna, klinikai gyermekpszichológus,  dr. Haász Sándor egyetemi docens és dr. Marton Eszter gyógypedagógus, mozgásterapeuta – nemrég Szlovákiába utaztak, az Erasmus+ Mobilitas keretében, hogy a szomszédos ország ellátórendszerét tanulmányozzák, tapasztalatokat cseréljenek, és megosszák a magyarországi Gyermekút Program eredményeit.

A látogatás fő célja az volt, hogy a szlovák szakemberek megismerjék a Gyermekút Módszertani Központ működését, illetve hogy a magyar delegáció betekintést nyerjen a szlovákiai korai fejlesztési és diagnosztikai rendszer működésébe. Kiemelt figyelmet fordítottak az intézmények közötti együttműködésre, valamint a szociális, egészségügyi és pedagógiai ellátások közötti kapcsolatokra.

A szakemberek meglátogatták az Artis Centrumot, megismerkedtek az ott zajló munkával, a szlovákiai magyar gyerekek ellátásának helyzetével. Megvitatták a két országban az ellátásba jutás lehetőségeit és különbségeit, tapasztalatot cseréltek a különböző vizsgálóeljárásokról, terápiás módszerekről és a szülő-szakember kapcsolatok jelentőségéről. 

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének meghívására egy közösen tartott ágazatközi szakmai workshopon vettek részt, ahol dr. Kereki Judit előadást tartott a kora gyermekkori ellátórendszerek működéséről. Ezt követően kiscsoportos foglalkozások keretében a résztvevők saját ellátórendszerükre reflektálva dolgozták fel a hallottakat, így nemcsak egymástól tanulhattak, hanem jobban átláthatták saját intézményeik működését is.

Mindezeken túl a delegáció találkozott Dr. Horváth Kingával, a Selye János Egyetem Pedagógiai Kar – és Dr. Somogyi Alfréddal, a Teológiai Kar dékánjaival. Az egyetemi megbeszélések során a résztvevők tapasztalatot cseréltek a pedagógusképzés átalakításáról és arról, hogy hogyan lehet a speciális pedagógiai tudásanyagot hatékonyan beépíteni a tantervekbe.

Közös célok és jövőbeli tervek
A látogatás egyik legnagyobb eredménye a szakmai együttműködések megalapozása volt. A szlovákiai partnerek rendkívül nyitottak és lelkesek voltak, a közös programok után pedig több olyan gyakorlati tanácsot is hasznosítottak, melyeket a magyar szakemberek osztottak meg velük. 

„Nagyon intenzív, ugyanakkor inspiráló hetet töltöttünk Szlovákiában. A tapasztalatcsere nemcsak szakmailag volt gyümölcsöző, hanem megerősített bennünket abban is, hogy a kora gyermekkori fejlesztésben elengedhetetlen az intézmények és a szakemberek közötti szoros együttműködés.” – mondta dr. Kereki Judit.

A szakmai kapcsolatépítés következő lépéseiről már egyeztetések folynak, és a résztvevők reményei szerint a közös munka hosszú távon hozzájárul majd a kora gyermekkort érintő magyar és szlovák rendszerek továbbfejlesztéséhez.