Holnap hamvazószerda, a nagyböjt kezdete.

Hamvazószerdán az előző évi virágvasárnapi körmeneten használt barka hamuját megszenteli a pap, majd ekkor, és nagyböjt első vasárnapján keresztet rajzol a hívek homlokára, miközben azt mondja: „Emlékezz ember: porból vagy és porrá leszel!”. Ezt a szertartást nevezik hamvazásnak, ami a nagyböjt kezdetét jelzi.

Lukács evangéliuma szerint Jézus nyilvános működésének kezdetén negyven napra elvonult a pusztába. Példája nyomán az első keresztény közösségek számára is alapvető volt a böjt és az imádságos lelkület, ám a negyvennapos böjt csak a IV. századra vált általánossá a keresztény világban. 

Mivel a vasárnapot az egyház nem tekinti böjti napnak a hamvazószerdától húsvét vasárnapig a böjti napok száma éppen negyvenet tesz ki. 

A XI. századig a böjt azt jelentette, hogy a keresztények ilyenkor késő délutánig semmit sem ettek, húst, tejterméket és tojást egyáltalán nem fogyasztottak. Az egyház mára enyhített ezeken a szabályokon, hamvazószerdára és nagypéntekre azonban továbbra is szigorú böjtöt ír elő. Ez a 18 és 60 év közötti felnőttekre vonatkozik, akik háromszor ehetnek naponta, de csak egyszer lakhatnak jól, az étkezésekre pedig húsételt nem fogyaszthatnak.

A nagyböjti időszak a lemondásra, a hitben való elmélyülésre és a kiengesztelődésre lehetőség.

2024-ben a Pannonhalmi apátság főapátja, Cirill főapát különleges gondolatokkal egészítette ki a nagyböjti elmélkedést, melynek a zöld böjt mottót adta: Ezt a negyvennapos időszakot adjuk a teremtésnek. Keressük meg azt, hogy miben kell megújulnunk, környezettudatossá válnunk, tulajdonképpen megtérnünk. Azaz: megerősödünk a jó gyakorlatainkban és elkötelezettek vagyunk abban, hogy megváltoztassuk a rossz gyakorlatainkat. A megtérés azt is jelenti, hogy elismerjük, nem vagyunk tökéletesek, nem értünk még el a célig, hanem úton vagyunk. Mindenkit arra hívunk „vendégségbe”, hogy ezen az úton kísérjen el bennünket."

A keresztények a nagyböjtben gyakran konkrét fogadalmakat tesznek: miben változok, mit ígérek, miről mondok le? Embere válogatja, hogy ilyenkor ki mit vállal, de a Pannonhalmi Főapátság ad öt szempontot útmutatásként. Nevezhetjük ezt zöld lelki tükörnek is, az” 5T”-nek:

Takarékoskodj az energiával!

Tudatosan vásárolj!

Tölts több időt a természetben!

Táplálkozz egészségesen!

Tekints magadra teremtményként, aki Isten vendége a földön!