– Hosszú évek tapasztalata mutatja, hogy sok kisgyermekes szülő – különösen azok, akik eltérő vagy megkésett fejlődésű, sajátos nevelési igényű gyermeket nevelnek – nehezen tájékozódnak a rendelkezésre álló támogatásokról és szolgáltatásokról. – mondta a rádiónak adott interjúban Dr. Kereki Judit, a Gyermekút Módszertani Központ igazgatója. – A szükséges információkat sok esetben több forrásból kell összegyűjteniük, ráadásul az igénylésekhez kapcsolódó adminisztráció is megnehezíti számukra az eligazodást.

Ez adta az ötletet az „Ellátások, juttatások 2025.”  -  Családi támogatások kis okosa - létrehozásához, amelyben egy dokumentumban, jól strukturált, tematikus formában érhetők el a kisgyermekes családokat érintő legfontosabb tudnivalók – folytatta az igazgató. 

A kiadvány azonban nemcsak a szülőknek, hanem a szakembereknek is hasznos, hiszen a védőnők, családsegítők, pedagógiai szakszolgálatok munkatársai azok, akik elsőként találkoznak a nehéz helyzetbe került családokkal.

A szakmai háttérmunka során több ágazat – egészségügyi, pedagógiai, szociális, gyermekvédelmi – szolgáltatásait is összegyűjtötték. Így például részletesen bemutatásra kerültek a védőnői szűrések, a pedagógiai szakszolgálatok feladatai – köztük a korai fejlesztés és a komplex diagnosztika – valamint a bölcsődei ellátások különféle formái is.

Külön fejezet foglalkozik a pénzbeli és természetbeni ellátásokkal: a családtámogatási juttatásokkal, egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal, az utazási költségtérítésekkel, illetve a kormányhivataloknál vagy önkormányzatoknál igényelhető támogatásokkal. Az anyag azokra az esetekre is kitér, amikor a gyermek állapota magasabb összegű juttatásra jogosítja a családot.

– A kiadvány online formában érhető el, és évről évre frissítjük. Azonban az idei évben várhatóan sűrűbben is módosítani fogjuk az anyagot, hogy az mindig naprakész információkat tartalmazzon. – hangsúlyozta Dr. Kereki Judit.

A tájékoztató összeállítását több szakterületről érkező szakemberek – orvosok, védőnők, gyógypedagógusok, pszichológusok, családsegítők – segítették, jogászi közreműködéssel. A cél egy olyan információs csomag létrehozása volt, amely a gyakorlatban is támogatja a családokat és az őket segítő szakembereket.

A kiadvány elérhető a gyermekut.hu weboldalon, ahol minden érdeklődő szabadon hozzáférhet a legfrissebb változathoz.

– Abban bízunk, hogy ez az összefoglaló anyag hozzájárul ahhoz, hogy egyetlen gyermek és család se maradjon ellátás, fejlesztés vagy támogatás nélkül. – zárta gondolatait az igazgató a Csillagpont Rádiónak adott interjúban.

A kiadvány az alábbi linken található és tölthető le.