A tél egyik legkedveltebb gyümölcse, az alma könnyen emészthető, nagyszerű A-, B- és C-vitamin forrás, sok folsavat és kalciumot tartalmaz, valamint magnézium-, kálium- és kéntartalma is magas. A körte szintén gazdag A-, B1-, B2- és C-vitaminokban, valamint antioxidánsokban.

A cékla az egyik legfontosabb vitamin- és ásványianyag-forrásunk. Jelentős a kálium, kálcium, vas, nátrium, foszfor és kén tartalma, valamint bővelkedik antioxidáns tulajdonságú A-, B- és C-vitaminban.

A sütőtök a benne található C-vitaminnak köszönhetően segíti a baba immunrendszerének működését, valamint védi a szervezetét a meghűléses betegségektől. Magas A-vitamin-, karotin- és káliumtartalmának köszönhetően hozzájárul a szemek egészségének megőrzéséhez, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzéséhez. Emellett bővelkedik kalciumban, magnéziumban és vasban is, valamint magas rosttartalma miatt segíthet a székrekedéssel küszködő babáknak.

A kicsik körében az egyik legnépszerűbb zöldség, a sárgarépa is jelentős vitaminforrás. Színét a bétakarotinnak köszönheti, ami az A-vitamin probiotikuma, vagyis az az anyag, amiből a szervezet A-vitamint képes előállítani. Az A-vitamin pedig nélkülözhetetlen a látás és a bőr szempontjából. A sárgarépa tartalmaz még B1-, B2-, B3- és C-vitaminokat, folsavat, továbbá flavonoidokat és illóolajokat is. Fogyasztása immunerősítés céljából is ajánlott.

Püré vagy darabos?

– A baba hozzátáplálásának kérdése körül megoszlanak a vélemények az anyukák körében – mondja Gáspár Tímea dietetikus. – Vannak, akik a pürés dolgokra esküsznek, mások a BLW (baby led weaning), vagyis az igény szerinti táplálást részesítik előnyben, és a baba jelzéseit követve adnak enni a kicsinek. Ők nem feltétlenül pürésítik az ételt, hanem kézben megfogható darabokkal kínálják meg a picit.

– Amikor a hathónapos babánál elkezdjük a hozzátáplálást, kóstoltatást, nagy segítség, ha van eltéve fagyasztott anyatej, vagy tudunk fejni és azt hozzáadni az ételhez. Az ismert íz segít a babának, könnyebben fogadja el az új ételeket – javasolja a dietetikus. – Minden babaétel jobb és egészségesebb lesz, ha olyan pároló edényben készül, ami az alján összegyűjti a folyadékot és azt felhasználjuk pürésítéshez, mert az ásványi anyagok, vitaminok nagy része kifő a zöldségekből.

Következzen egy kis ízelítő a legnépszerűbb receptekből:

Sárgarépás burgonyapüré-leves

(6 hónapos kortól adható)

Hozzávalók: 50 g burgonya, 30 g sárgarépa, só

Elkészítés: A burgonyát és a sárgarépát alaposan megtisztítjuk, meghámozzuk, apróra vágjuk és kb. 200-300 ml vízben feltesszük főzni. Nagyon enyhén sózhatjuk, de inkább zöldfűszerekkel ízesítsünk. Mikor puhára főtt, átturmixoljuk, hogy ne maradjanak benne zöldségdarabok, majd még egyszer átforraljuk.

A burgonya és a sárgarépa jó szénhidrátforrás, a répában található pektin segíthet megnyugtatni a gyulladt gyomrot és beleket.

Zöldségpüré-leves

(8 hónapos kortól adható)

Hozzávalók: 30 g sárgarépa, 20 g cukkini, 20 g petrezselyemgyökér, 30 g burgonya, 10 ml olaj, só

Elkészítés: A zöldségeket alaposan megtisztítjuk, apróra felszeleteljük. Átfuttatjuk az olajon, majd felöntjük annyi vízzel, amennyi ellepi, és megsózzuk. Mikor puhára főttek a zöldségek, az egészet összeturmixoljuk, majd újra összeforraljuk.

Mivel a zöldségek főzőlevével „dolgozunk”, ezért a benne feloldódó tápanyagok nem vesznek el. Olajként használhatunk olívaolajat kedvező összetétele miatt. A babánál csak akkor próbálkozzunk ezzel az étellel, ha a hozzávaló zöldségeket egyenként már megszokta, megkedvelte.

Céklafőzelék gazdagon

(7 hónapos kortól adható)

Hozzávalók: 1 db cékla, 1 db alma, 1 db burgonya, kb. 5 dl víz, 1 db csirkehúskocka, 1 kk. olívaolaj

Elkészítés: A céklát, burgonyát meghámozzuk, felaprítjuk és kb. fél liter vízben feltesszük főni. 20 perc után hozzáadjuk az előfőzött csirkehúst, majd amikor minden megfőtt, belereszeljük a meghámozott almát is, botmixerrel pépesítjük, és hozzákeverjük az olajat.

Csirkénél a legjobb a házi. Egy egész csirke sokáig elég egy babának, adagokban (pl. kis kockákban) fagyasztható, így takarékosabb.

Sütőtökös csirke

(9 hónapos kortól adható)

Hozzávalók: 1 db sütőtök, 2 db krumpli, 3 kis szelet csirkemell, 2 dkg trappista sajt (kivéve azoknál a babáknál, ahol fennáll az allergia veszélye), 1 csipet bazsalikom

Elkészítés: Daraboljuk apró kockákra a krumplit, a sütőtököt és a csirkehúst. Egy csipet bazsalikommal együtt pároljuk puhára őket. Ha szeret a baba darabosat enni, csak villával nyomkodjuk össze az ételt, és szórjunk rá reszelt sajtot. Ha azonban pépesen szereti, akkor a sajttal együtt turmixoljuk össze – ha túl sűrű lett, öntsünk rá egy kis párolásból megmaradt főzőlevet is.

Almás sárgarépa saláta

(7 hónapos kortól)

Hozzávalók: 100 g alma, 50 g sárgarépa

Elkészítés: Az almát lereszeljük, a sárgarépát gőzben megfőzzük, összetörjük és összekeverjük az almával.

Miután a baba már elkezdett rágni, a sárgarépát nem kell megfőznünk, csak alapos tisztítás után lereszelnünk.

Körtés csirkepüré

(7 hónapos kortól adható)

Hozzávalók: 2 db körte, 1 db burgonya, 2 csirkehúskocka

Elkészítés: A burgonyát meghámozzuk, felaprítjuk, puhára főzzük. A körtét megpucoljuk, magházát eltávolítjuk, felaprítjuk és a krumplihoz adjuk, 5 percig együtt főzzük. Beledobjuk az előfőzött csirkehúst, a felesleges főzőlevet leöntjük, és az egészet pépesítjük.