Mossunk fogat a koronavírus ellen!
Szerző:Jaksa Petra2020. 10. 27.Kisgyermeket nevelünk
Sokszor igazi harc rávenni a gyermekünket a fogmosásra, de higgyük el, megéri. A legújabb kutatások szerint ugyanis a napi kétszer két percig tartó fogmosás nem csak a fogaink épségét őrzi, de segíthet megakadályozni a koronavírus terjedését és a súlyosabb szövődmények kialakulását is.
Szájüregünk a szervezet kapuja: itt találkozik a testünk először a vírusokkal, baktériumokkal, köztük a koronavírussal is. A kórokozók a levegőből az ajkak és a garat nyálkahártyájára tapadva kezdenek el szaporodni, és ha az immunrendszerünk nem elég erős, először a szánkban, garatunkban és orrüregünkben “veszik át az uralmat”, majd a lenyelt nyállal együtt tovább haladnak a belekbe, illetve a légutak irányába. Itt pedig akár komoly szövődményeket is okozhatnak.
Mielőtt elmegyünk otthonról, mossunk fogat
A koronavírus ellen valóban hatékony fegyver a kézmosás és kézfertőtlenítés, ám legalább ennyire a szájhigiénia is! Több külföldi szakember, köztük dr. Martin Addy, a Bristol Egyetem nyugalmazott professzora szabályosan megdöbbentőnek tartja, hogy erre nem hívják fel az emberek figyelmét. Dr. Addy több helyen is nyilatkozta, hogy a fogkrémekben olyan antimikrobális anyagok találhatók, melyek képesek elpusztítani a vírust, és megállítani annak továbbterjedését a szervezetben. Ez a hatás azonban mindössze 3-5 óráig tart. Éppen ezért a professzor azt javasolja, hogy ha maximalizálni szeretnénk a fogmosás védelmező hatását, akkor közvetlenül az otthonunkból való távozás előtt mossunk fogat. És győződjünk meg róla, hogy ezt a gyermekeink is megtették.
Napi kétszer 2 perc
A fogmosásra a fogorvosok szerint minden nap legalább napi kétszer 2 percet kellene szánni. Habár a gyermekeinket sokszor valóban nagyon nehéz rávenni, hogy ők is tegyenek így, mindenképp tanácsos – különösen most, a koronavírus járvány kellős közepén – kitartani a szándékunk mellett. Ha elég lelkesek vagyunk, még ideálisabb, ha minden étkezés után megmossuk a fogainkat, vagy ha ez nem megoldható, akkor legalább kiöblítjük a szánkat.
Hogyan vegyük rá a gyermekünket a fogmosásra?
Íme néhány tipp, hogyan csináljunk kedvet a kicsiknek a fogmosáshoz:
- Hagyjuk, hogy a gyermekünk válasszon fogkrémet, fogkefét, öblítős poharat!
A nagyobbacskákat könnyen motiválhatjuk azzal, ha ők választhatják ki, hogy milyen gyerekfogkrémet, fogkefét vagy épp öblítős poharat szeretnének használni.
- Szerezzünk be egy elektromos fogkefét!
Amellett, hogy nagyon menő, hiszen már kapható mindenféle mesefigurás változat, ráadásul pörög-forog, fogorvosok is ajánlják, hiszen a legegyszerűbb elektromos fogkefe is minimum 800-szor többször fordul el a fog felületén, mintha kézzel mosnánk. Ez jóval hatékonyabb fogmosást eredményez. Azért mindenképpen segítsünk a gyermekünknek a fogmosásban, és ha ő szeretné használni, utána mossuk át még egyszer a fogacskáit.
- Mese, mondóka, ének
Beszerezhetünk egy vagy több mesekönyvet a fogmosásról, vagy nézhet is a kicsi erről szóló mesét, ami vidám, fontos tevékenységnek mutatja be ezt a dolgot. Mondókázhatunk, énekelhetünk is közben, ovisokkal versenyt is rendezhetünk, hogy ki mossa meg szebben, ügyesebben a fogát.
- Mutassunk példát és nézzük meg tükörben
Legyen közös tevékenység a fogmosás valamelyik szülővel. A példamutatás már egészen kis korban rengeteget számít és motiváló lehet. Az is tetszhet a kicsiknek, ha előtte-utána megnézzük a tükörben, hogy a csúnya bacik és ételdarabkák hogyan tűntek el a fogakról. Dicsérjük is meg, hogy milyen szép fényesek és fehérek lettek a fogai.
(fotó: Shutterstock)